2017 MNMBS #5 Singletrack Escape

Age Group Summary

June 25, 2017



MIDWEST SUPPLIES MARATHON

Open Women

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Caroline Lund 3177 F/30 6 4:00:05.6
2 Kjerstie Wiltzen 3193 F/33 6 4:09:56.6
3 Lisa McIntyre 3178 F/36 6 4:40:13.6
 

Open Men

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Matthew Abel 3194 M/36 8 4:04:50.3
2 Ben Doom 3188 M/42 8 4:13:06.6
3 Nate Hackensack 3004 M/37 8 4:17:21.8
4 Brett Busacker 3189 M/32 8 4:18:46.7
5 Jeff Bushendorf 3009 M/36 8 4:22:09.6
6 Charlie Schad 3038 M/47 8 4:24:04.2
7 Clint Swenson 3005 M/45 8 4:33:15.3
8 Noah Middlestaedt 3185 M/21 7 4:00:44.6
9 Todd Nesvold 3032 M/51 7 4:02:50.2
10 Jason Gerken 3015 M/39 7 4:05:27.2
11 Eddie Karow 3191 M/52 7 4:08:16.1
12 Thad Schulz 3027 M/35 7 4:08:47.5
13 Randy Brendal 3020 M/49 7 4:14:30.3
14 Ted Clausen 3028 M/38 7 4:24:21.5
15 Nathan Olson 3039 M/44 7 4:24:51.7
16 Jim Jaglo 3195 M/50 6 3:38:17.8
17 Christopher Tassava 3176 M/44 6 3:48:47.1
18 Mat Moore 3037 M/45 4 2:02:12.7
19 Mike Larson 3190 M/61 4 2:24:02.1
20 Chris Gibbs 3192 M/46 3 2:35:55.0
21 Jason Scherman 3022 M/39 1 34:59.1
 

KIDS COMP

Girls 8 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Nora Hackensack 5186 F/ 8 1 22:49.8
2 Phoebe Hackensack 5185 F/ 6 1 38:33.1
 

Girls 9 to 10

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Ashlynn Omdahl 5003 F/10 1 20:51.3
2 Lillian Thompson 5036 F/ 9 1 22:24.8
 

Girls 11 to 12

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Gracie Gujer 5030 F/11 1 15:51.4
2 Grace Brasel 5009 F/11 1 19:51.1
3 Kaia Omdahl 5033 F/11 1 19:53.6
4 Emma Catlin 5178 F/11 1 22:21.9
 

Girls 13 to 14

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Ayden Ochs 5038 F/14 1 18:50.4
2 Kai Martinson 5187 F/14 1 22:08.4
 

Boys 8 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Isaac Halverson 5025 M/ 7 1 20:12.8
2 Jake Adams 5176 M/ 7 1 22:26.3
3 Drew Adams 5153 M/ 7 1 23:01.3
4 Jackson Nikodym 5215 M/ 8 1 24:32.6
5 Efram Beuning 5182 M/ 5 1 30:14.9
6 Aunders Anderson 5184 M/ 6 1 30:32.1
7 Deegan Schroden 5180 M/ 6 1 30:34.9
 

Boys 9 to 10

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Tyler Wujcik 5001 M/10 1 15:55.2
2 Marcus Olson 5008 M/10 1 17:25.1
3 Edison Binsfeld 5183 M/10 1 17:37.5
4 Atticus Harding 5019 M/10 1 17:46.9
5 Gage Brasel 5010 M/ 9 1 18:05.0
6 Nathaniel Halverson 5023 M/ 9 1 18:27.6
7 Alex Burnam 5029 M/10 1 21:24.8
 

Boys 11 to 12

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Owen Harding 5018 M/12 1 15:45.2
2 Brady Murdoff 5004 M/12 1 15:46.2
3 Brody Gregg 5006 M/11 1 15:51.3
4 Blake Palm 5201 M/12 1 16:02.4
5 Logan Adams 5154 M/12 1 16:04.9
6 Jay Wilstrom 5179 M/11 1 17:43.5
7 Reed Kuzel 5181 M/12 1 18:15.5
 

Boys 13 to 14

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Ben Frensko 5002 M/13 1 14:45.1
2 Sam Keller 5177 M/14 1 15:45.7
3 Tanner Janaszak 5152 M/13 1 18:26.2
 

CITIZEN

Women 14 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Isabella Dickmeyer 4284 F/14 1 35:29.7
2 Isabella Mazion 4118 F/12 1 36:51.3
3 Gabrielle Gujer 4052 F/13 1 37:13.3
4 Maysa Burnam 4051 F/12 1 41:28.9
5 Selah Scherman 4049 F/12 1 42:25.0
6 Ellie Hale 4018 F/12 1 45:47.0
7 Kelsey Bonello 4317 F/13 1 57:45.2
 

Women 15 to 18

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Clarissa Wegener 4266 F/17 1 47:00.3
 

Women 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Cass Studer 4516 F/36 1 43:14.6
 

Women 40 to 49

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Amy Ochs 4080 F/45 1 39:34.5
2 Marian Odonnell 4309 F/49 1 40:45.6
3 Tammy Hale 4019 F/42 1 45:52.2
4 Shonna Melchior 4017 F/40 1 46:17.5
 

Women 50 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Christine Sheflo 4033 F/51 1 38:13.8
2 Gretchen Catlin 3180 F/56 1 57:22.1
 

Men 12 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 James Halverson 4341 M/11 1 37:10.6
2 Brady Thompson 4057 M/12 1 37:15.4
3 Bryce Albrecht 4305 M/12 1 39:25.1
4 Jay Wilstrom 4314 M/11 1 44:33.9
5 Morgan Hendricks 3186 M/12 1 44:34.5
6 Cooper Kuzel 4307 M/12 1 46:32.7
 

Men 13 to 14

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Isaac Silver 4304 M/13 1 32:16.4
2 John-Eric Klecker 4054 M/14 1 32:21.3
3 Liam McDonald 4043 M/14 1 32:21.7
4 Leo Paquette 4259 M/14 1 32:59.1
5 Jayce Lachowitzer 4301 M/14 1 33:45.5
6 Joseph Jacobson 4038 M/14 1 36:08.3
7 Nathaniel Otte 4281 M/14 1 36:17.6
8 Logan Winn 4345 M/14 1 36:40.7
9 Luke Jensen 4306 M/14 1 37:24.6
10 Zachary Pierce 4339 M/13 1 42:30.5
 

Men 15 to 18

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Adam Craig 4283 M/15 1 33:24.4
2 Garret Bonello 4318 M/15 1 36:26.4
3 Saxon Kucin 4090 M/16 1 38:23.5
4 Jeremy Brevig 4313 M/17 1 38:44.5
5 Briston Domino 3187 M/15 1 41:14.2
 

Men 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Aaron Benson 4311 M/36 1 31:56.2
2 Jesse Hagglund 4031 M/34 1 32:51.8
3 Ricky Pechacek 4065 M/30 1 33:58.6
4 Sam Catlin 3182 M/30 1 40:27.0
 

Men 40 to 49

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Mitch Mohs 4023 M/41 1 32:58.9
2 Brent Gregg 4014 M/42 1 33:15.0
3 Chris Beyer 4072 M/47 1 34:20.8
4 Luke Fiore 4530 M/41 1 35:57.7
5 Jamie Wujcik 4004 M/47 1 36:37.1
6 Fred Vagts 4020 M/47 1 37:04.5
7 Ben Granquist 4032 M/47 1 37:23.8
8 Jamie Omdahl 3184 M/42 1 37:56.9
9 Mike Roen 4333 M/49 1 39:19.5
10 Dan Burnam 4050 M/40 1 41:55.1
11 Drew Pierce 4340 M/44 1 42:30.1
12 Mike Soucy 4302 M/45 1 43:01.4
13 Chad Murdoff 3183 M/44 1 44:19.5
14 Bruce Domino 4312 M/49 1 47:14.7
 

Men 50 to 59

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Jeff Dekko 4053 M/51 1 35:28.1
2 Scott Guhl 4047 M/58 1 35:58.6
3 Tim Johnson 4303 M/50 1 36:14.4
4 Tom Keller 4021 M/57 1 36:18.3
5 Steve Basney 4246 M/53 1 39:18.3
6 Tim Catlin 3179 M/55 1 1:01:17.5
 

Men 60 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Tim Gallagher 4001 M/61 1 39:34.5
2 Need First Name Juntunen 4310 M/60 1 43:28.9
 

CITIZEN CLYDESDALE

Citizen Clydesdale

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Tom Paquette 4260 M/47 1 37:20.7
2 Jeff Robinson 4323 M/50 1 39:18.2
 

NORTHERN BREWER SPORT

Women 14 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Sudie Hall 2412 F/14 2 1:06:24.2
 

Women 15 to 18

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Emma Albrecht 2394 F/16 2 1:06:43.5
2 Lydia Reiner 2049 F/18 2 1:14:07.2
3 Erin Berglund 2031 F/18 2 1:39:18.0
 

Women 19 to 29

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Ashley Busack 2075 F/28 2 1:07:20.8
2 Sylvie Hyman 2727 F/22 2 1:19:42.6
 

Women 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Alye Deroma 2420 F/31 2 1:06:46.2
2 Heidi Olson 2397 F/39 2 1:22:38.8
3 Oriann Johnson 2013 F/34 2 1:27:19.1
 

Women 40 to 49

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Bonnie Weiskopf 2396 F/49 2 1:05:51.1
2 Becca Hackensack 2725 F/40 2 1:08:59.7
3 Shawn Heidgen 2723 F/46 2 1:14:27.2
4 Catherine McDonald 2058 F/43 2 1:17:42.6
5 Mel'Anie Lund 2003 F/46 2 1:19:32.6
6 Pam Takeuchi 2408 F/44 2 1:21:21.9
 

Women 50 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Kathy Bacso 2424 F/56 2 1:35:04.0
2 Anne Ellefson 2404 F/52 1 34:33.9
 

Men 14 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Caden Albrecht 2395 M/14 2 1:06:56.9
2 Jacob Olson 2402 M/12 2 1:10:10.9
3 Otto Weber 2348 M/14 2 1:15:18.5
 

Men 15 to 18

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Cole Johnson 2045 M/15 2 1:02:56.3
2 Christopher Boucher 2343 M/15 2 1:03:01.8
3 Chihiro Gustafson 2416 M/17 2 1:03:15.2
4 Kaden Sheflo 2722 M/16 2 1:04:47.3
5 Ashton Engberg 2349 M/17 2 1:04:50.9
6 Tom Beyer 2059 M/15 2 1:06:08.5
7 Conor Gregg Escalante 2066 M/15 2 1:06:18.5
8 Zachary Dekko 2123 M/17 2 1:07:31.5
9 Noah Fuller 2419 M/16 2 1:09:11.8
10 Connor McDonald 2057 M/15 2 1:09:28.5
11 Hans Janovy Meyer 2085 M/15 2 1:10:57.7
12 Nathan Pierce 2724 M/15 2 1:11:38.5
13 Doug Swenson 2011 M/15 2 1:17:44.8
14 Jack Johnson 2046 M/17 2 1:18:29.6
15 Mitch Kahl 2392 M/18 2 1:21:20.4
16 Vincent Knutson 2094 M/15 2 1:23:50.2
17 Zach Burnam 2069 M/15 2 1:32:01.5
 

Men 19 to 29

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Alexander Busack 2076 M/29 2 1:03:17.1
2 Blaine Stephenson 2403 M/21 2 1:06:15.3
3 Brian Gehring 2405 M/20 2 1:11:50.2
4 Jack Laumb 2798 M/19 2 1:16:49.8
 

Men 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Kyle Fiebelkorn 2342 M/30 2 1:04:02.2
2 Mike Halverson 2055 M/38 2 1:04:02.2
3 Nicholas Klever 2024 M/30 2 1:06:11.1
4 Dustin Juntunen 2043 M/37 2 1:06:19.7
5 Aaron Rindahl 2409 M/34 2 1:08:01.5
6 Daymon Thompson 2081 M/36 2 1:08:45.3
7 Brad Kuzel 2391 M/37 2 1:09:11.8
8 Andy Boe 2056 M/33 2 1:12:36.5
 

Men 40 to 49

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Nick Pettis 2109 M/44 2 1:02:25.2
2 Matthew Johnson 2044 M/45 2 1:03:00.0
3 Bill Walters 2000 M/40 2 1:03:22.6
4 Todd Bollom 2410 M/48 2 1:04:18.6
5 John Gregg 2065 M/47 2 1:06:46.3
6 Mike Andert 2038 M/46 2 1:07:27.8
7 Bryan Schoenberger 2101 M/48 2 1:08:07.6
8 Ken Kunisaki 2008 M/45 2 1:08:49.0
9 Cal Collins 2425 M/45 2 1:08:59.8
10 Jason Neal 2417 M/44 2 1:09:05.4
11 Joel Dahlin 2411 M/41 2 1:09:16.7
12 Feliciano Salgado 2001 M/47 2 1:11:35.3
13 Jose Diaz 2030 M/44 2 1:12:26.6
14 Ian Gustafson 2415 M/48 2 1:13:09.5
15 David Janaszak 2042 M/45 2 1:15:55.2
16 Jude Mahowald 2418 M/45 2 1:20:21.0
17 Josh Friberg 2390 M/46 2 1:25:18.8
 

Men 50 to 59

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Ted Siefkes 2413 M/54 2 1:03:41.5
2 Jack Ellefson 2027 M/54 2 1:04:18.6
3 Craig Brown 2062 M/53 2 1:04:25.4
4 John Bagley 2726 M/54 2 1:06:48.3
5 Frank Zink 2032 M/54 2 1:07:57.4
6 Jon Holter 2407 M/51 2 1:09:36.9
7 Bob Irvine 2406 M/53 2 1:10:20.8
8 Brian Akullian 2421 M/54 2 1:11:42.4
9 Dean Bacso 2423 M/55 2 1:13:18.0
10 Jerry Washatka 2414 M/57 2 1:13:18.5
11 Ron Kapaun 2100 M/57 2 1:14:39.8
12 Thomas Gehring 2016 M/59 2 1:25:53.9
 

Men 60 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Steve Kapaun 2026 M/61 2 1:04:29.5
2 Thomas Gujer 2071 M/60 2 1:11:28.3
3 Denny Barry 2087 M/68 2 1:39:13.3
 

NORTHERN BREWER SPORT CLYDESDALE

Sport Clydesdale

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Todd Hale 2025 M/42 2 1:07:28.9
2 Chad McDonald 2010 M/46 2 1:08:25.5
3 Kory Johnson 2012 M/35 2 1:09:44.9
4 Gary Smith 2064 M/53 2 1:13:35.7
 

COMP

Men 18 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Alex Sipe 1286 M/17 3 1:32:38.9
2 Campbell Karjala 1069 M/17 3 1:32:55.7
3 Henry Hall 1026 M/16 3 1:33:15.2
4 Lunden Friberg 1239 M/17 3 1:35:11.6
5 Casey Porter 1030 M/17 3 1:40:15.5
6 Mikael Ellingson 1064 M/17 3 1:40:15.6
7 Cuyler Rono 1291 M/16 3 1:40:19.1
8 Isaac Hale 1015 M/16 3 1:41:33.2
 

Men 19 to 29

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Tristan Manderfeld 1295 M/22 1 32:00.3
 

Men 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 David Jensen 1020 M/34 3 1:31:59.7
2 Mike Rathlisberger 1290 M/36 3 1:38:48.8
3 Matthew Kohner 1028 M/39 3 1:39:23.7
4 Dan Deroma 1005 M/32 3 1:41:06.0
5 Mark Foslien 1061 M/39 3 1:43:50.0
6 Daren Czech 1297 M/34 3 1:45:23.8
 

Men 40 to 49

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Eric Bernhardt 1296 M/45 3 1:39:02.1
2 Ryan Hudak 1016 M/44 3 1:39:08.5
3 Rich Omdahl 1287 M/45 3 1:41:08.6
4 Jeffrey Penman 1002 M/49 3 1:41:47.3
5 Randy Smothers 1021 M/49 3 1:42:19.7
 

Men 50 to 59

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Eric Pirius 1293 M/50 3 1:34:57.0
2 Scott Lund 1001 M/50 3 1:35:29.9
3 Mike Ruehle 1282 M/50 3 1:36:22.3
4 Patrick Sipe 1284 M/51 3 1:39:05.3
5 Kevin Froemming 1065 M/58 3 1:40:17.2
6 Tim Hieb 1003 M/58 3 1:40:18.8
7 Ladric Grant 1013 M/53 3 1:41:14.3
8 Jon Friedell 1292 M/51 3 1:41:24.8
9 Mike Anderson 1010 M/54 3 1:41:47.7
10 Dan Inderieden 1052 M/53 3 1:43:59.6
11 Russell Talib Cadogan 1059 M/50 3 1:46:56.2
 

Men 60 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Robert Ogren 1047 M/69 3 1:55:19.7
 

COMP SINGLESPEED

Singlespeed Men

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Barry Tungseth 1288 M/40 3 1:35:35.7
2 Jeremie Van Ryswyk 1283 M/43 3 1:37:47.6
3 Rick Ochs 1312 M/49 3 1:37:58.9
4 Travis Northway 1006 M/32 3 1:39:01.0
 

COMP FATBIKE

Fat Bike Men

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Dan Wipper 1012 M/46 3 1:41:48.3
2 Mark Betzer 1289 M/46 3 1:44:01.5
 

LAMERE CYCLES ELITE

Women 19 to 35

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Eleanor Bacso 11 F/27 3 1:41:46.5
2 Tiffany Edholm 182 F/24 3 1:49:03.6
 

Women 36 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Kyia Anderson 490 F/41 3 1:36:32.1
2 Robin Williams 2 F/38 3 1:40:32.1
 

Men 18 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Braeden Anderson 185 M/15 4 1:56:40.6
2 Calvin Sandberg 19 M/16 4 2:04:41.1
3 Zachary Smith 40 M/18 1 32:12.3
 

Men 19 to 29

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Josh Bauer 148 M/27 4 1:55:17.7
2 Mason Bacso 10 M/29 4 1:55:18.0
3 Samuel Berkland 187 M/27 4 1:56:06.5
4 Kasey Basco 41 M/26 4 1:59:26.3
5 Lucas Hieb 183 M/21 4 2:02:59.3
6 Peter Hager 66 M/27 4 2:05:58.7
7 Will Curtis 109 M/19 4 2:13:56.8
 

Men 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Brendan Bellew 35 M/36 4 1:59:43.3
2 David Oachs 3 M/38 4 2:00:15.1
3 Eric Oftedahl 56 M/34 4 2:02:24.9
4 Ryan Fitzgerald 42 M/39 4 2:03:26.6
5 Raymond Nickles 184 M/36 4 2:06:05.1
6 Matt Nikodym 68 M/38 4 2:12:32.2
7 Bob Baldwin 186 M/32 1 35:39.0
 

Men 40 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 John Sandberg 18 M/50 4 1:59:03.3
2 Ben Olson 7 M/42 4 2:00:12.1
3 Adam Staufenberg 181 M/46 4 2:06:16.5
4 Joe Surla 5 M/41 4 2:06:18.7
5 Tim Brandvold 50 M/48 4 2:09:00.2
6 Steve Stocker 51 M/46 4 2:09:32.0
7 Erik Paulson 38 M/44 4 2:16:11.6